Vakfımız 1988 yılında 28 demiryolcunun bir araya gelmesiyle TCDD’ nin gelişmesine katkıda bulunmak ve TCDD Personelinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak, kalkınma ve dayanışmalarını sağlamak amacı ile “TCDD’Yİ GELİŞTİRME VE TCDD PERSONELİ DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA VAKFI” adında vakıf kurulmuştur.

TCDD çalışanlarına ve emekli personeline sağladığı yüksek yatırım getirisi ile TCDD Vakfı, 20 yıldır kesintisiz ve kaliteli hizmet sunmaktadır.

RAİLLİFE HAZİRAN DERGİSİNDEN...

Ülkemizin kalbi Ankara yine tarihi bir güne tanıklık etti.

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan Demiryolları Arasında Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Güzergâhında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı İmza Töreni’ni, Bakanlığımız ve Teşekkülümüzün ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirdik.

Törenin, Asya ve Avrupa arasında demiryolu ana ulaşım koridorunun üzerinde bulunan ülkemizde yapılmış olmasının yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın M. Cahit Turhan başta olmak üzere çok sayıda bakanımızın bu tarihi güne tanıklık etmeleri bizleri onurlandırdı.

Tarihi İpek Yolu üzerinde medeniyetleri, halkları ve kültürleri yeniden buluşturan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, sadece üç ülkeyi değil, Çin’den Pekin’e kadar tüm ülkeleri ve halkları ilgilendirdiğinden büyük önem arz ediyor.

Zira, BTK demiryolu ve ülkemizin de orta koridor olarak yer aldığı bu hat, dünyanın doğu-batı aksındaki en kısa, en ekonomik ve en güvenli ulaşım hattıdır.

Türkiye olarak, BTK demiryolu hattı başta olmak üzere bu koridorun daha aktif hale gelmesi ve elde ettiğimiz taşıma payını arttırmak için gayret ediyoruz.

Azerbaycan ve Gürcistan’ın yanı sıra dost ülke Rusya’yı da dahil ederek, BTK demiryolu hattının kullanımının yaygınlaştırılmasına dair imzaladığımız Mutabakat Zaptı da bu hedefe giden yolda en önemli kilometre taşıdır.

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan demiryolları idareleri arasında imzalanan, ülkelerimiz arasında taşımacılığın ve ticaretin gelişmesine büyük katkılar sağlayacak Mutabakat Zaptı’nın hayırlı olmasını diliyorum.

İyi yolculuklar...

 

 

İLETİŞİM

Anafartalar Mah. Çankırı Cad.
Taş Han Kat: 5 No: 9/37
06030 Ulus/ANKARA

TELEFON & FAKS

+ 90 (312) 311 45 96
+ 90 (312) 324 23 99
+ 90 (312) 309 05 15 / 4079 - 4972
+90 (312) 324 42 42